Serwisy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatnosci

Aktualności

Umowa dotycząca Programu Kultura podpisana!
13.09.2019

Podczas uroczystej konferencji w dniu 12 września br. Minister Inwestycji i Rozwoju Pan Jerzy Kwieciński oraz Ambasador Norwegii Pan Olav Myklebust podpisali cztery nowe umowy, w tym także umowę dla sektora kultury.

W konferencji dot. nowej edycji Funduszy norweskich i EOG w Polsce udział wzięli m.in. przedstawiciele resortu zdrowia, spraw wewnętrznych oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ze strony norweskiej obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli.

Reprezentująca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Monika Smoleń-Bromska, Dyrektor Departamentu Funduszy i Spraw Europejskich w trakcie konferencji inaugurującej powiedziała: " Celem programu jest rozwój współpracy kulturalnej, przedsiębiorczości kulturalnej i poprawa zarządzania dziedzictwem. Na realizację zadań z zakresu kultury w ramach dwóch poprzednich edycji Mechanizmów przeznaczyliśmy ponad 190 mln euro, co pozwoliło na realizację 134 partnerskich działań artystycznych i 56 projektów inwestycyjnych. Wśród tych ostatnich można wymienić chociażby renowację zamku w Malborku czy budowę Centrum Edukacji Morskiej w Gdańsku. W obecnej perspektywie na rzecz kultury przeznaczonych zostanie 88 mln euro, to drugi, po programie „Środowisko”, największy budżet w ramach Mechanizmu Finansowego EOG."

 

Realizowane w ramach Programu Kultura działania prowadzić będą do osiągnięcia następujących efektów:

  • poprawy w zakresie zarządzania dziedzictwem kulturowym,
  • poprawy dostępu do sztuki i kultury,
  • rozpowszechnienia koncepcji rozwoju widowni (ang. audience development),
  • wzrostu wiedzy na temat żydowskiego dziedzictwa kulturowego,
  • poprawy współpracy między instytucjami / organizacjami z Polski oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

O wsparcie będą mogły się ubiegać między innymi: publiczne instytucje kultury oraz szkoły i uczelnie artystyczne, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, a także kościoły i związki wyznaniowe.

 

Więcej informacji nt. Programu znajdziecie Państwo w ramach nowego serwisu.

Fot. DFE/MKiDN

 

Wszelkie informacje nt. konferencji znajdują się na stronach organizatora:

https://www.gov.pl/web/inwestycje-rozwoj/nowa-edycja-funduszy-norweskich-i-eog-w-polsce--czas-start

https://www.facebook.com/FunduszenorweskieEOG/

 

tel.: (22) 692 54 10
fax: (22) 692 54 40